Začni blogovať: 2.časť

V úvodnej časti série Začni blogovať 1. časť sme si spoločne priblížili čo to blog a blogovanie vlastne je. Na webe môžeš nájsť viacero definícií blogu a blogovania, je však dôležité si priblížiť tieto pojmy teoreticky, pred tým než sa vrhneš do tvorby vlastného blogu. V predchádzajúcom článku okrem, pre niekoho možno nudných definícií, nájdeš aj dôvody prečo by si mal blogovať ako aj tri typy blogerov, ktorými sa môžeš v budúcnosti stať.

V nasledujúcich častiach sa dozvieš ako postupovať v praxi. To znamená, že sa zameriaš na to čo bude obnášať založenie blogu a jeho začiatočné rozbehnutie. Pripravený? Poďme na to!

 

Čo sa dozviem v druhej časti?

• Prvé kroky, ktoré si treba premyslieť pred rozbehnutím blogu
• Záujmová oblasť blogu
• Názov blogu

 

Ako začať?

Poviem ti dobrú správu. Už to že si sa rozhodol, že by si rád blogoval a že už čítaš články na tému blogovania, je tvojim prvým krokom k blogovaniu. Tak si to nepokaz a pokračuj ďalej.

Tu sú body, ktoré by si si mal premyslieť ešte predtým, ako si zaplatíš doménu:
• Nájdi si oblasť, ktorá ťa zaujíma
• Premysli si názov tvojho blogu
• Vyber si platformu, na ktorej budeš blogovať
Webhosting

Potom to už pôjde celkom jednoducho avšak zároveň i zložito:
Vytvor alebo vyber si dizajn
Píš a tvor
Buduj svoj blog

Samotné založenie blogu netrvá dlhšie ako hodinu či dve, avšak udržiavať ho v pravidelnom chode ti zaberie oveľa viac času. Poďme sa teraz spoločne pozrieť na prvé dva body, ktoré spolu súvisia a tým je tvoja záujmová oblasť a názov tvojho blogu.

 

1. Nájdi si oblasť, ktorá ťa zaujíma

Oblasť, v ktorej budeš blogovať je dôležité si premyslieť dopredu. Mohlo by to byť neobyčajné hobby podané tvojim špecificky zaujímavým spôsobom. Alebo obyčajné hobby obohatené o tvoj vlastný prínos respektíve vlastný kreatívny nápad.
Taktiež je dôležité písať o jednej či dvoch oblastiach, ktoré spolu súvisia a ktorých sa budeš držať. Ak si myslíš že máš viacero zdanlivo nesúvisiacich koníčkov, porozmýšľaj o rovine, v ktorej by si ich vedel spojiť. Možno práve to ti dá výhodu v blogovaní a nebudeš mať, aspoň zo začiatku, tak veľa konkurencie. Veď vieš že foodblogerov a beautyblogerov už je veľa. Hľadaj skulinky ako sa odlíšiť.

 

2. Premysli si názov tvojho blogu – Doménové meno

Názov tvojho blogu, ak to myslíš s blogovaním vážne, je dôležitým bodom. Ak sa ti bude dariť, bude ťa tento názov sprevádzať na každom kroku a postupom času ak sa zviditeľníš, budú si ťa ľudia s týmto názvom spájať. Iné je to pri názvoch firemných blogov, kde sa väčšinou používa forma blog.obchodnémeno.sk poprípade forma obchodné meno.sk/blog.

Čo je to vlastne to doménové meno? Doménové meno, je pre teba ako aj pre tvojich čitateľov meno tvojho blogu. Väčšinou je písané v latinke avšak pod ním sa skrýva IP adresa, prostredníctvom ktorej tvoj prehliadač vie prečítať to, na ktorú adresu má potencionálneho čitateľa presmerovať.

 

via GIPHY

Uveďme si príklad: Chceš mať blog o pečení rôznych druhov čipsov. Vyberieš si názov blogu chrumkajchipsy.sk. Ak ho takto zadáš do vyhľadávača alebo ak ho tak zadá tvoj čitateľ, webový server ho bez problémov nájde, pretože pod tvojim doménovým menom je IP adresa, ktorú vedia prečítať webové servery. Asi by si nemal rád vyťukávanie webového mena vo forme číslic však? Veď by ani nebolo jasné čím sa tvoj blog zaoberá.

Doménové meno však nie je to isté ako IP adresa. Doménové meno slúži ako názov, pod ktorým je tvoj blog dohladateľný.

V tomto bode by sme mohli druhú časť článku ukončiť. Dôležité je si teraz premyslieť oblasť tvojho pôsobenia v blogovej sfére. Premysli si taktiež chytľavý, avšak s témou súvisiaci názov blogu.
V ďalších častiach sa spoločne pozrieme na to, aké platformy môžeš pri blogovaní využívať či aký webhosting si vybrať a taktiež sa pozrieme na zvyšné kroky, ktoré sme si spomenuli, až po publikovanie článku.

Ak sa ti článok páčil, nezabudni o ňom dať vedieť kamošom a ak chceš vedieť, kedy výjde ďalšia časť článkov o blogovaní, prihlás sa na odber newslettera. Budem sa tešiť na naše ďalšie virtuálne stretnutie!

 

Zdroje:
www.lifewire.com/what-is-a-domain-name-2483189
www.bloggingbasics101.com/how-do-i-start-a-blog/

 

0 odpovede na "Začni blogovať: 2.časť"

Zanechať správu

O nás

DigiAcademy je nová slovenská online vzdelávacia platforma, venujúca sa rozširovaniu najnovších znalostí zo sveta digitálnych technológií. Našim zaregistrovaným používateľom poskytujeme video kurzy a testy, ktoré im pomôžu sa adaptovať do moderného sveta oveľa jednoduchšie.

Digiworld s.r.o., Staré Grunty 18, Bratislava, Slovenská republika
info@digiacademy.sk

Sledujte našu cestu

© 2017 DIGIWORLD S.R.O.