Začni blogovať: 3.časť

Vitaj pri ďalšom článku o blogovaní. Spoločne sme si prešli už dvomi krokmi, ak si však natrafil na tento článok ako prvý a začínaš od nuly, pozri sa na teoretický základ v prvej časti a kreatívny základ v druhej časti. Teoretickým základom máme na mysli predovšetkým definovanie si toho, čo blog vlastne je či aké typy blogerov existujú. Kreatívny základ je už praktickou časťou, ktorá je dôležitá z hľadiska dlhodobého blogovania a patrí k nemu definovanie si oblasti záujmu a chytľavý a hlavne trefný názov blogu.

Dnes sa spoločne pozrieme na ďalší bod k rozbehnutiu blogu a tým je sústredenie sa na blogovú platformu, na ktorej bude tvoj blog „bežať“.

 

Čo sa dozviem v tretej časti?

• Čo je to blogovacia platforma
Typy blogovacích platforiem
WordPress vs. Blogger?

Výber platformy, vďaka ktorej bude tvoja webstránka či blog propagované, je ďalším krokom k budovaniu blogu.

 

Avšak čo to vlastne tá platforma je?

Platforma je softvérom alebo službou , ktorú využívaš na publikovanie obsahu na internete vo forme blogu. Je to teda program, prostrednictvom ktorého môžeš na webe publikovať svoj vlastný obsah bez toho aby si si celú stránku musel nakódovať (i keď základné znalosti sa ti vždy zídu).

Typy platforiem pre blogovanie:
Týchto platformiem je na svete niekoľko, každý trh má iné preferencie, no vo všeobecnosti si povieme najmä o dvoch, ktoré sú využívané v súčastnosti ale taktiež spomenieme okrajovo i tie, ktoré boli v na Slovenskom a Českom trhu populárne v minulosti.

platforma začni blogovať blog bloger blogovanie blogovat digiacademy writing

 

WordPress

Určite si v dnešnej dobe už počul o pojme WordPress. Je najviac využívanou platformou na svete.
Wordpress je populárny najmä pre to, že si vieš pomocou neho vyrobiť webstránku na mieru. Ľahko sa inštaluje a obsahuje veľa pluginov a doplnkov, ktoré sa taktiež ľahko inštalujú, aktualizujú a v mnohých prípadoch sú zadarmo. V prípade, že ti nestačí ponuka, ktorá je zadarmo, stále si môžeš zaplatiť za určitý dizajn či plugin, ktorý využiješ a bude sa ti páčiť viac, či sa s ním viac stotožníš.

Výhody WordPressu:

• Je zadarmo (zahŕňa to napríklad dizajny, témy, pluginy či iné doplnky)
Ľahký na ovládanie a inštalovanie
• Môžeš si prispôsobiť stránku svojim vlastným predstavám (obsahuje veľké množstvo motívov, tém, pluginov, vďaka ktorým si môžeš svoju stránku prispôsobiť svojim predstavám)
Nepotrebuješ kódovací jazyk (a ak áno, tak ti stačia základy)
Je bezpečný a kompatibilný s vyhľadávačmi

Čo je to plugin?
Plugin je akýsi doplnok k tvojej webstránke. Je to takzvaný zásuvný modul, čiže je softvérom, ktorý nevie pracovať samostatne. Plugin teda dopĺňa funkcie základnej aplikácie a rozširuje tak jej funkcie.

Príklad: Ak hovoríme o pluginoch v rámci WordPressu, iste si už videl blog s vyskakovacím oknom na facebookovú stránku blogu, alebo profil instagramu daného blogera, na jeho blogu. Oba tieto príklady vo WordPresse ihneď po naištalovaní neboli, čiže funkciu WordPressu rozširujú – sú teda pluginmi.

 

Blogger

Ďalšou, tiež populárnou platformou pre blogy je platforma Blogger. Je menej využívaná ako WordPress, ale je rovnako známa. Blogy na platforme blogger spadajú pod Google na subdoméne blogspot.com. To znamená že ak si zriadiš blog zadarmo na Bloggeri, tvoja stránka bude mať názov: tvojastranka.blogspot.com.

Oproti WordPressu však má Blogger menšiu variabilitu dizajnov a doplnkov a taktiež aj menší priestorový objem. Nakoľko je však Blogger pod Googlom, máš tu prístup k doplnkom priamo od Googlu, akými sú napríklad Ad Sense, Analytics alebo iné.
Táto platforma je ľahšia na používanie, a odporúča sa začínajúcim blogerom, ktorí by radi mali svoj blog ako hobby a nechcú do neho investovať.

 

Aké platformy sa využívali?

Taktiež ti možno niečo hovoria aj platformy ako blog.cz, estranky.cz, estranky.sk, ktoré sa tešili popularite v minulosti. Dnes už sa využívajú pomenej, avšak ak začínaš, môžeš to skúsiť i na týchto platformách – stále sú dostupné. Nie sú využívané celosvetovo,skôr iba lokálne, avšak publikovaním na akejkoľvek platforme sa vieš aspoň rozbehnúť k písaniu a neskôr posunúť svoj blog na inú úroveň. Bude to vyžadovať viac úsilia než keď začneš hneď vo WordPresse, ale voľba je na tebe. Ja sama som taktiež začínala na stránkach blogu a estranok, ak ti však môžem odporučiť, skús sa rovno vrhnúť na WordPress, ten je v súčastnosti najvyužívanejší, ponúkne ti kopec znalostí a ušetríš si čas, ktorý môžeš vynaložiť napríklad na tvorbu obsahu.

Teraz sa popozeraj po funkciách jednotlivých platforiem, aby si vedel, ktorá je pre teba tá správna. V článku sme sa pozreli na jednotlivé typy platforiem a definovali sme si niekoľko termínov, s ktorými príjdeš do styku pri tvojom blogovaní. V ďalšej časti sa môžeš tešiť na tému o webhostingu. Ak sa ti článok páčil a chcel by si viacero na takúto tému, neváhaj a prihlás sa na odber newslettera dole pod článkom a neujde ti ani jeden nový článok.

 

Zdroje:
cs.wikipedia.org/wiki/Plugin
en.blogpascher.com/blog-astuces/5-plateformes-de-blogs-que-vous-pouvez-utiliser
makeawebsitehub.com/choose-right-blogging-platform/
www.thebalance.com/what-is-a-blogging-platform-2531835

 

0 odpovede na "Začni blogovať: 3.časť"

Zanechať správu

O nás

DigiAcademy je nová slovenská online vzdelávacia platforma, venujúca sa rozširovaniu najnovších znalostí zo sveta digitálnych technológií. Našim zaregistrovaným používateľom poskytujeme video kurzy a testy, ktoré im pomôžu sa adaptovať do moderného sveta oveľa jednoduchšie.

Digiworld s.r.o., Staré Grunty 18, Bratislava, Slovenská republika
info@digiacademy.sk

Sledujte našu cestu

© 2017 DIGIWORLD S.R.O.